Uroki Węgierskiej Górki

Posted on 14 kwietnia 2017

Węgierska Górka to niewielka, aczkolwiek bardzo urocza miejscowość położona w województwie śląskim niedaleko Żywca [szczegóły: przeczytaj info o Żywcu], przez którą przepływa rzeka Soła. Jest to miejscowość bogata w atrakcje turystyczne, gdzie każdy z pewnością odnajdzie sposób na relaks i odpoczynek.

Będąc na miejscu warto wybrać się na bulwary nad Sołą, gdzie można przespacerować się łukowym mostem zbudowanym z drewna afrykańskiego. Most ten łączy ul. 3 Maja z bulwarami i parkiem oraz traktem cesarskim po drugiej stronie rzeki. Ciekawa uwagi jest również „Aleja zbójników”, gdzie sześciu rzeźbiarzy wykonało z drewna sześć postaci zbójników. W przyjemny sposób można poznać skrócona historię zbójnictwa na Żywiecczyźnie. Osoby lubiące piesze wędrówki też znajdą coś ciekawego dla siebie. Otóż przez Węgierską Górkę biegnie m. in. Główny Szlak Beskidzki (Barania Góra – Magurka Radziechowska – Glinne – Węgierska Górka – Żabnica – Abrahamów – Rysianka).

Węgierska Górka nazywana jest także „Westerplatte Południa” za sprawą toczonych tam zaciętych walk pomiędzy oddziałami Wojska Polskiego a Dywizją Wermachtu we wrześniu 1939 roku. Dowództwo polskie musiało umocnić południową granicę i dlatego na tych terenach powstał system fortyfikacji obronnych. W forcie Wędrowiec [szczegóły: zobacz Fort Wędrowiec] powstało muzeum, które można zwiedzać w okresie wakacyjnym. Znajdują się tam zebrane eksponaty, zdjęcia i dokumenty, można również zakupić pamiątki. Oprócz fortu Wędrowiec znajdują się także inne forty: Wyrwidąb, Wąwóz i Waligóra.

Dla osób spragnionych sztuki polecane są zabytki znajdujące się w bliskiej okolicy Węgierskiej Górki:
– dawna łaźnia Odlewni żeliwa w Węgierskiej Górce
– Kościół MB Częstochowskiej w Żabnicy
– Kaplica na Skałce w Żabnicy
– Kaplica Loretańska w Żabnicy
– Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie
– Kościół Św. Maksymiliana Kolbego w Ciścu

Bogata baza noclegowa Węgierskiej Górki [szczegóły: wolne noclegi Węgierska Górka] wręcz zachęca do przyjazdu do tej malowniczej miejscowości. Zainteresowani turyści znajdą noclegi m.in. w domach wczasowych (Na Bukowinie, Pod Kamieniem), pensjonatach (Azalia, Melaxa), gospodarstwach agroturystycznych lub na kempingu PTTK przy ul. Zielonej.
Coś dla aktywnych? Na terenie miejscowości znajduje się nowoczesna Hala Sportowo-Rekreacyjna, w której odbywają się różne imprezy i warsztaty. Jest to jedna z największych w województwie śląskim hala, z pełnowymiarowymi boiskami do gry w siatkówkę, koszykówkę i piłkę ręczną.

Węgierska Górka bogactwem zabytków, ciekawych miejsc oraz wydarzeń przyciąga turystów z różnych stron, a stale rozwijająca się baza noclegowa sprawia, że chce się tu zostać na dłużej.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>