Sarbinowo rozwijające się miasto

Posted on 28 października 2016

Sarbinowo już w XIX wieku zaczęło zyskiwać największą popularność wśród nadmorskich miejscowości Pomorza. Dotychczasowa rybacka wieś zaczęła być modnym letniskiem i kurortem, która już wtedy przyciągała spragnionych wypoczynku turystów.

Wspaniałe plaże, kąpielisko, błękitne morze – było tu wszystko, czego na takim urlopie potrzeba z wyjątkiem rozbudowanej infrastruktury. Zaczęto zatem w miejscowość inwestować. Stworzono wielką bazę noclegową, jaką wówczas Sarbinowo mogło się poszczycić. Wytworne hoteliki, wille, domki wczasowe zyskiwały wielką popularność. Sarbinowskie miejsca pobytowe były oblegane przez cały sezon letni. Do dziś z dawnej zabudowy szczególnie wyróżnia się willa „Klif”, która mieści się przy ulicy Nadmorskiej, czyli bardzo blisko od nadbałtyckiej plaży.

Jedna z inwestycji turystycznych na rzecz rozwoju miejscowości była nadmorska promenada, która łączyła ze sobą trzy miejscowości Pomorza: Mielenko, Chłopy i Sarbinowo. Główna trasa prowadziła przez nadbrzeżne wydmy. Była to jedna w głównych atrakcji turystycznych. Nikt nie przegapił okazji by przejść się nią choć kawałek. Dzięki niej popularność zyskały także dwie pobliskie miejscowości, przez które biegła promenada. Dziś jednak została ona porośnięta przez roślinność i zasypana piaskiem.

Jeden z fragmentów tej promenady, która łączy Sarbinowo z Mielenkiem była dzisiejsza ulica Leśna. Ciąg spacerowy przez nią utworzony, był głównym punktem, wokół którego zaczęły powstawać pensjonaty i domy wczasowe. Jednym z nich był dom wczasowy „Oskar”, który do dziś liczy trzy kondygnacje. Jest to murowany budynek z drewnianymi altanami. Obecnie otoczony lasem pensjonat pełni nadal swoje funkcji noclegowe i rekreacyjne. Jest jednym z najbardziej ulubionych miejsc wczasowiczów z wszelkimi udogodnieniami takimi, jak internet, bliskość do morza, miejsce na rowery, sauna i wiele innych.

W późniejszych czasach by zapobiec podtapianiu miasta przez fale morskie stworzono nową promenadę, która jest dziś głównym miejscem skumulowania turystów. Leży ona bardzo blisko wody, a to dlatego, że morze cały czas podsuwa się bliżej tej miejscowości. Na promenadzie znajdziemy wspaniałe kawiarnie, smażalnie ryb, kramy i sklepiki z pamiątkami. Jest także obiektem, który został zmonitorowany by zapobiec wszelkim niebezpieczeństwom.

Bez kategorii


  1. Sabinka44 pisze:

    Ja z mojego pobytu w Sarbinowie najlepiej i najmilej wspominam popołudnia spędzane w kawiarniach przy promenadzie z pyszną kawą, słodkim ciastkiem i przepięknym widokiem morza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>