Ojcowski Park Narodowy – kraina skalnych ostańców

Posted on 20 stycznia 2017

Ojców to niewielka miejscowość położona na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej (informacje), w dolinie Prądnika, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest to cudowna kraina, gdzie oglądać można nie tylko piękno skalnych formacji, ale również ciekawe zabytki, jak zamki, pensjonaty i kapliczki. Ta niepowtarzalna atmosfera oraz bliskość Krakowa i innych dużych miast sprawiła, że wielu turystów decyduje się na spędzenie tutaj swojego urlopu.

Na gości przybywających w te strony czeka dobrze rozwinięta baza noclegowa. Znaleźć można tutaj liczne gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty oraz prywatne kwatery. Podobne obiekty działają także w innych pobliskich miejscowościach. Ojców proponuje noclegi (odnośnik)  o każdej porze roku, więc często przyjeżdżają tutaj ludzie, którzy chcą jedynie dzień lub dwa odpocząć od codziennych problemów.

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy polski park, co sprawia, że można obejść wszystkie najważniejsze atrakcje w ciągu weekendu. A atrakcji akurat tutaj nie brakuje. Jura Krakowsko-Częstochowska to kraina bardzo interesująca pod względem geologicznym. Turyści chętnie oglądają tutaj liczne ostańce, które są efektem działania wody oraz wiatru, a przez długi czas ich działania powstały naprawdę piękne formy. Najsłynniejszym przykładem jest Maczuga Herkulesa, będąca praktycznie symbolem całej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a na pewno Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest to ostaniec wysokości 25 metrów, który stoi dodatkowo na skalnym podwyższeniu, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie wielkości tej skalnej formy. Na szczycie Maczugi Herkulesa można dojrzeć niewielki krzyżyk. W rzeczywistości jest to krzyż o wysokości dwóch metrów, ale potęga skały powoduje, że wydaje się całkiem mały. Został on postawiony na pamiątkę pierwszego zdobycia Maczugi Herkulesa przez wspinacza. Dokonał tego w 1933 roku Leon Witkoś.

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajdziemy też wiele innych ostańców. Ciekawą formę tworzy tzw. rękawica. Jak można się domyśleć, jest to grupa pięciu ostańców, które znajdują się w linii, tworząc jakby skalną dłoń. Ostaniec inaczej nazywany jest Białą Ręką albo Pięciopalcówką. Wędrując Doliną Prądnika, napotkamy jeszcze wiele ciekawych formacji geologicznych, które dzisiaj cieszą oko, a przy okazji są dużym wyzwaniem dla amatorów wspinaczki, którzy chętnie przebywają w tych okolicach.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>